Yeni Başlayanlar için tanıtım ve tavsiyeler

Stronghold Kingdoms'da yeniyseniz veya oyuna ilişkin sorunuz varsa yararlı tavsiyeler için buraya uğrayın.
Post Reply
Yucel

Yeni Başlayanlar için tanıtım ve tavsiyeler

Post by Yucel »

Merhaba.
Burada yeni başlayanlar için Stronghold Kingdoms kavramlarını kısa bi şekilde açıklamaya çalışacağız.

Oyunu kurup giriş yaptığınız andan başlayarak tanıtalım.

Oyunda 3 tip harita vardır.
1- Köyünüz:
Burada şehir merkeziniz vardır. Üretim binaları, süslemeler, kültürel ve dini binaları buraya inşa edersiniz.
Köy nüfusu inşa ettiğiniz kulübelere bağlıdır. Pozitif popularite nüfusu artırır, negatif popularite düşürür.
İlgili araştırmaları tamamladığınızda yeni binalar inşa edebilirsiniz.
Yeni köy inşa ederken mümkün olduğunca oduncu binaları yapmaya bakın, sonra taşçı, ihtiyacınıza göre ev ve en az 1 market.
Odun-Taş üretimini sağladıktan sonra diğer binaları inşa etmeniz kolaylaşacaktır.

Odun, Taş,demir, tuz gibi bazı kaynakları üreten binalar sadece ilgili kaynağın üzerine inşa edilebilir.
Ayrıca her köyde her kaynağı üretemezsiniz. Balık üretecekseniz nehir tipinde bi köyünüzün olması gerekir.
Yeni köy kurmak için seviye 12 olmanız ve Askeri Araştırmalar içinde Liderlik ve Kumandanlar araştırmasını tamamlamalısız. En fazla 25 köyünüz olabilir.

Sağ üstteki Ayarlar menüsünden köyünüzün adını ve tipini değiştirebilir, köyünüzü terkedebilirsiniz. Köy tipini değiştirdiğinizde kaleniz olduğu gibi durur ancak köy binalarının tümü silinir.

2- Kaleniz:
Buraya köyünüzü savunacak binaları yaparsınız; kuleler, duvarlar, tuzaklar, hendek gibi.
Etrafta beyaz bir çizgi, ortada ise kaleniz bulunur. Kale Merkezi yıkılamaz ve ayrıca temel savunma silahınızdır. Askeri-Kale Yapısı araştırması ile güçlendirilebilir.
Tüm savaşlar bu kısımda olur. Köyünüzü almak veya yıkmak isteyenlerin kale merkezinize ulaşması gerekir. Yağmalar ve köyünüzdeki binaları yıkmak için yapılan saldırılarda ise düşman askerlerinin beyaz çizgi içinde bir süre kalmaları yeterlidir.

Kalenizi inşa ederken soracağınız soru kalenizin yıkılıp yıkılmayacağı değil, yıkılması için ne kadar asker gerekeceğidir. Çünkü yıkılmayacak, ele geçirilmeyecek kale yoktur.
Pek çok savunma binası araştırmalarla açılır. Ancak balista,tünnel,turret inşa edebilmeniz için parişinizde ilgili geliştirmelerin yapılmış olması gerekir.
Kalenize 20 asker yerleştirebilirsiniz, daha fazla asker yerleştirmek için (Askeri,Kale Yapısı 3,Savunma ) araştırmayı tamamlayıp koğuş inşa etmelisiniz.

3-Dünya : Dostlarınızı, düşmanlarınızı, kent ve vilayet merkezlerini burada bulabilirsiniz. Tüm keşifler, tüccarlar, saldırılar gibi hareketleri de burdan izleyebilirsiniz.

Askeriye-Ordu-Savaş
Askere aldığınız nüfus için sadece bir kez ekipman ve altın tüketirsiniz. Ordunuz askere alındıktan sonra başka hiç bir kaynak TÜKETMEZLER.
Boşta işçiniz yoksa bazı endüstrileri kapatarak asker alabilirsiniz. Endüstrileri tekrar açmayı unutmayın.
1 köy için emrinizde Askeri-Komuta araştırması ile en fazla 500 birim bulundurabilirsiniz. Bu sayıya keşifçi, tüccar ve din adamları DAHİLdir.
Tüm askerler 1, keşişler 25, tüccarlar 10, keşifçiler 1 birimlik yer gerektirir.

Köylüler ilk askeri biriminizdir ve sadece altın ister.
Diğer birimleri askere almak için öncelikle Askeri-Komuta kısmında ilgili araştırmayı tamamlamalısınız.
ikinci olarak elinizde askerinize verecek ekipman olması gerekir, yay,zırh,kılıç,mancınık.
Endüstri-Silah Üretimi araştırmalarını yaparak ekipman üretebilmek için gerekli binaları inşa edebilirsiniz.

Diğer Kavramlar
Rütbeler; Oyunda 22 Temel rütbe vardır, herbiri farklı sayıda alt-rütbeye sahiptir. Onur puanı harcayarak terfi edersiniz. Terfiler yeni araştırmaları açar.

Onur; Rütbe atlamak ve oyunculara saldırabilmek için onura ihtiyacınız vardır. Şehirlerinizde popularite ve onur çarpanını yüksek tutarak, bilgisayar hedeflerine (AI Targets) saldırarak ve ziyafetler düzenleyerek onur kazanırsınız.

Popularite;
Köylerinizin refah düzeyidir. Yiyecek çeşitliliği ve miktarı, vergiler, kültür-adalet binaları populariteyi doğrudan etkiler. Hava durumu, parişinzde beliren kurt inleri ve kaleler, hastalık gibi faktörler de populariteyi etkiler. Ayrıca yüksek popularite daha hızlı nüfus artışı sağlar, böylece ordularınızı kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Popularite-Onur Çarpanı :
Populariteden ne kadar onur elde edeceğinizi belirler. Eğitim-Sanat araştırması, süslemeler ve dini binalar inşa etmek bu değeri yükseltir.

İnanç(Faith) Puanı:
Din adamı (monk) kullanabilmeniz için gereklidir. Her aktivite farklı değerde puan harcar. Eğitim-Sanat-Teoloji araştırması ve dini binalar yaparak günlük puan kazanımını artırabilirsiniz.

Araştırmalar;
Medeniyetinizin gücünü belirleyen en önemli faktördür. Her seviye-alt seviye atladığınızda 3 araştırma puanı elde edersiniz. Ayrıca puan satın alabilirsiniz. Araştırma yaptıkça sonraki araştırmanız için gereken süre uzar. Bunun için özellikle başlangıçta araştırmalarınızı dikkatli seçmelisiniz.
Yucel

Re: Yeni Başlayanlar için tanıtım ve tavsiyeler

Post by Yucel »

İlk Araştırmalar Hakkında.

Endüstri;Taş Çıkarma, Ağaç İşleri, Araçlar bu kısımdaki en önemli başlangıç araştırmalarıdır. Kaynak üretimini artırırken inşa maliyetini düşürmüş olursunuz.
Endüstri-Demir Madenciliği; Zırh üretimine başlamadan önce demir üretimine başlamalısınız.
Eğitim-Matematik-Mimari; Köylerinizin inşa süresini kısaltır. Bir köyde ne kadar çok bina varsa yenisini yapmanız o kadar uzun sürer.
Eğitim-Matematik-Tüccar Loncaları; Market inşa etmenizi ve tüccar edinmenizi sağlar. Ticarete gereken önemi vermelisiniz.

Tarım; Bu kısımda 5 çeşit yiyecek üretimini açıp halkı çeşitli yiyeceklerle beslemeniz popularitenizi artırır ve dolayısıyla daha çok onur elde eder, çabuk terfi edersiniz.
3er yiyecek binası ve 6-8 Bira Evi inşa etmeniz yeterli olacaktır. Daha fazla üretim için araştırmaları ilerletmelisiniz. Ayrıca başlangıçta en az birinin üretimini maxlamanız ticaret yapabilmenizi sağlar.

Askeri-Keşif Erleri; Haritadaki zulaları toplamanız, askeri hedefler hakkında bilgi edinmeniz için önemlidir. Askeri kısımda ilk geliştireceğiniz birimler keşifçilerdir.

Askeri-Kale Yapısı-Tahkimat; Savunmanız için öncelikle tamamlamanız önerilir, kalenizi bir şablona göre inşa etmenizi kolaylaştırır. Böylece kalenizi tekrar tekrar inşa etmeniz gerekmez.
Koğuş inşa etmek için Askeri-Kale Yapısı-Savunma en az 1. seviye olmalıdır.
Askeri-Kale Yapısı-İnşaat; Kalenizin inşa süresini kısaltır.
Askeri-Komuta-Uzun Yay,Mızrak; Savunmanız için Okçu ve mızraklı asker eğitmenizi sağlar. Mızraklar Kale Merkezinin savunmasında önemlidir, okçular ise duvar ve kuleler üzerine yerleştirilerek kalenizi savunur.
Askeri-Cebri Yürüyüş; Askerlerinizin sevk ve saldırı hızını artırır. Keşifçi ve kaptanların hızını artırmaz.
Askeri-Liderlik; Yeni köy kurabilmenizi sağlar.
Askeri-Kumandanlar; Kumandanları askere alabilmenizi sağlar.

Eğitim-Sanat-Dekorasyon-Edebiyat; En öncelikli araştırmalarınızdır. Sanat popularite-onur çarpanını artırır. Edebiyat binaları populariteyi, Dekorasyon binaları, onur çarpanını artırır. Çiçek tarhları hariç tüm binalardan 5er tane yapmak onur kazanımınızı önemli ölçüde artıracaktır. Ancak popularitenizi de yüksek tutmalısınız.

Eğitim-Sanat-Teoloji; İnanç puanı kazanmanızı sağlar. Daha önemlisi dini binaları yapmanızı sağlar. Bu binaların hepsini yaptığınızda 51 onur çarpanı sağlar.
Eğitim-Sanat-Ayin,Kutsanma; Bu 2 araştırma keşiş-monk işe almanızı ve kendi şehirlerinize askeri dokunulmazlık uygulamanızı sağlar.

Eğitim-Sanat-Falsefe-Adalet: Onur çarpanınızı artıracak 4 bina inşa etmenizi sağlar. Bu binaların herbiri populariteyi 5 düşürür.

Eğitim-Mühendislik; Depolama kapasitelerinizi artırır. Başlangıçta dini binaları inşa edebilmeniz için önemlidir. Katedral (Büyük Kutsal ev) en az 18k taş, odun, 12k altın ister.
Silah üretimi için askeri bina sayınızı artırırken de depolama kapasiteniz oldukça önemlidir.
Krogath

Post by Krogath »

Bazı araştırmalardan öğrendiğim kadariyla etkili bi savunma sağlıyormuş. tavsiye edilen bir kale yapılanması

Image

Yapılan Binalar
Koğuş 38
Ballista 10
Turret 10
Hendek 499

Kullanılan Malzemeler
Taş 178500
Odun 115200
Demir 5100
Altın 9980

inşa süresi
Araştırma 0. Seviye 75 Gün 6 Saat
Araştırma 10. Seviye 30 Gün 2 Saat 24 Dakika
Yucel

Post by Yucel »

Oyun tarzınızı belirleme ve Hesabınızı Özelleştirme

Aceleci arkadaşlar için daha önceki yazılarda olduğu gibi mümkün olduğunca kısa açıklayıp gerisini sizin anlayış, tecrübe ve yaratıcılığınıza bırakacağım.

Yüksek nüfus; yüksek üretim, altın ve askeri güç anlamına gelebilir. fakat o nüfusu memnun etmek daha zor olacağından populariteniz düşecektir. Bu, oyun içinde istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz bir konudur. Asker aldığınızda nüfus düşer, vergi almak yerine bağış yapar, halkı iyi beslerseniz nüfus artana kadar popülariteniz tavan yapar. Nüfus artınca üretim ve vergi geliriniz artar. Bu döngü devam eder. Ancak konumuz bu değil, konumuz bir noktadan sonra çok uzun zamanda değiştirebileceğiniz oyun tarzınız.

Oyunun kilit noktası ve hesabınızı güçlü yapan şey araştırmalarınızdır ve bunları geri alma veya değiştirme şansınız yoktur. İlk araştırmalarınız bir kaç dk içinde tamamlanırken ilerledikçe saatler almaya başlar ve bir gün, günde ancak 1-2 araştırma bitirebilirsiniz.
Mesele sadece araştırma süresi değil tabi ki. Rütbe atlamanız gittikçe zorlaşacağından araştırma puanı elde etmeniz de zor olacak. Ayrıca pek çok araştırma ancak ilk 4 seviyeden sonra gerçekten etkili olmaya başlar ve son 2 puanda önemli artı sağlar.
Bunun için bazı araştırmaları en üst seviyeye getirmeye çalışırken, bazılarını ihtiyacımıza göre geliştireceğiz bazılarına ise hiç dokunmayacağız.

Hangi araştırmalara ağırlık vereceğinizi tesbit etmek için oyun tarzınızı belirlemeli ve özellikle ilk 250 araştırma puanını kullanırken, araştırmalarınızı oyun tarzınıza göre seçmeli ve ilerletmelisiniz.

Oyun tarzınızı ve ilerlemenizi planlarken en çok dikkat edeceğiniz şey online süreniz ve periyodudur.
2. önemli nokta, onur ve altın kazanmak için seçeceğiniz metoddur.
3. olarak karar vermeniz gereken şey ise takımınız içinde üstleneceğiniz roldür.

Onur kazanmak için takip edeceğiniz 3 temel metod vardır.

1- Yüksek popülarite, yüksek onur çarpanı;

Bira, yiyecek, vergiler ve parişinizi kutsayan keşişler popülaritenizi artırır.
Bira, şehrinizde üretmeniz gereken bir kaynaktır. Satın almak masraflıdır ve depolama kapasitesi gerektirir. Depo kapasitesi yerine üretimi artırmak doğru bir tercihtir.
Eğer şehrinizdeki alan sıkıntısından dolayı yiyecek binaları ile arasında bir seçim yapmanız gerekirse bira üretimini seçin. 4x istihkak günlük kişi başı 96 birim tüketir ve +24 popülarite sağlar.

Yiyecek; Temel tüketim günde kişi başı 300 birimdir ve yiyecek çeşitliliği istihkaktan daha önemlidir. Yiyecek istihkakını ayarlarken çeşitliliğe önem verin, üretim fazlasını satabilir veya stoğunuz arttığında istihkakı artırarak tüketebilirsiniz.
Özellikle köy nüfusunu askere aldığınızda vergilerle birlikte kullanırsanız nüfusu daha kısa sürede geri kazanırsınız. Her köy tipinde 5 tip yiyecek üretimi mümkün değildir, ancak satın alarak yiyecek çeşitliliğini artırmanız hem popülarite hem ekonominiz için daha karlı olacaktır.

Onur Çarpanı; populariteden ne kadar onur elde edeceğinizi belirler. 100 onur çarpanı 100 popularite günlük 10k onur kazandırır.
Sanat araştırması +60 onur çarpanı sağlar. Dini binalar, dekorasyon ve adalet binaları ile 300 onur çarpanını rahatlıkla geçebilirsiniz. Adalet binalarının dezavantajı her birinin popülariteyi 5 düşürmesidir. ancak inşa etmekten çekinmeyin.

Bu sistem askeri binaların inşasını geciktirebilir. Odun, taş üretimi gibi temel binaları yaparken zaten inşa süreniz uzayacağından bina önceliğine dikkat etmelisiniz.

Popülarite savaşçılar için önemli olduğundan bira üretimi ve (üretimi abartmadan) yiyecek çeşitliliğini artırmayı deneyebilirler. Fakat bu yönde ilerlemek sizi farmer-çiftçi yapar. Online süresi göreceli olarak düşük oyuncular içindir. Pasif onur kazanımı sağlar, yani az aktivite çok onur.

2- Ziyafetler;

Özellikle seviye 16 olduktan sonra Ziyafetlerden güzel onur kazanabilirsiniz. 8 çeşitle majestik bir ziyafet 160xbirim onur sağlar. Yani her bir ziyafet ürününden 100er adet harcayarak 16k - 16.000 onur elde edersiniz.
Sağladığı onura karşılık pek çok dezavantajı vardır. Öncelikle üretim için fazladan 5 farklı tipte şehrinizin olması gerekir.
Ziyafet malları üretimini ve depo kapasitesini artırmalısınız. Ayrıca ürettiklerinizi bir şehrinizde toplamalısınız.
Dengeleme için üretim fazlasını satabilirsiniz. Nehir tipinde şehriniz olması gerektiğinden balık üretimi de yapabilirsiniz.

Temel ziyafet araştırmasını tamamlamak her oyuncunun işine yarar, bazen zulalardan toplamak bazen satın almak suretiyle onur kazanabilirsiniz.

3- Bilgisayar hedeflerine (AI Targets) Saldırmak:

Kurt inleri, kamplar, kalelere saldırdığınızda verdiğiniz hasara göre küçümsenemeyecek miktarda onur kazanırsınız. Online sürenizin ve askeri gücünüzün iyi olması gerekir. Sadece onur bölgesi (Honour Circle) içindeki hedeflerden onur kazanırsınız, vassallarınız ve saraylardan yapacağınız saldırılarda saldırıyı çıktığınız yerin onur bölgesi dikkate alınır. Bunun için kalelerinizi yerleştirirken ve vassal seçerken onur bölgenizin geniş olmasına özen göstermelisiniz.

Askeri kısımdaki birimleri güçlendirecek araştırmalar, ordu hızı, kaptan hızı ve yetenekleri bu konuda oldukça önemlidir. Silah üretimini artırmak da bu yönde ilerleyecek arkadaşların öncelikli işlerindendir. Bu sistemde AI Killer ve Warrior- savaşçı olursunuz.

not: Kuşatma kampları da iyi bir onur kaynağı olabilir ancak araştırmalar ve oyun tarzınızdan çok yerleşiminizle ilgilidir. Farklı parişlerde yerleşirseniz kuşatma kamplarından sürekli onur elde edersiniz.

Son olarak takım içinde üstleneceğiniz rolü belirleyip araştırmalarınızı şekillendirebilirsiniz. Araştırma ve Takım için 3 temel sınıf olmakla birlikte bu sayıyı yoğunlaşılan aktivitelere göre artırmak mümkündür.

Warrior,AI Killer- Savaşçı : Geniş bi vassal ağı ile takımınızın saldırı ve savunmasında oldukça önemli bir yeri vardır. Oyunculara yapılacak saldırıların onur maliyetine dikkat etmeniz gerekir.

Monker-Keşiş : Keşiş yetenekleri çok geniş bir alanda kullanılır, pariş popularitesini artırma veya düşürme, hastalıkları tedavi etme, takım oyuncularını koruma alma, diğer oyuncuların keşiş kullanmasını engelleme gibi. Bu yeteneklerin hepsi inanç puanı harcar. Bazı görevler başlangıçta önemli miktarda inanç puanı kazanmanıza yardımcı olur.
Keşişleri ucuza maletmek için peşpeşe işe almanız gerekir, bu da asker kapasitenizde 8 keşiş için 200 birimlik bir azalma demektir.

Supplier : Üretim-Ticaret bu sınıfın özelliğidir. vassallara savunma, savaşçılara silah, yeni yerleşilen bölgelere çeşitli kaynak transferi gibi roller üstlenirler.

Trader-Tüccar : Ucuza al pahalıya sat. borsalardaki fiyat farklarından istifade ederek hem altın kazanır hem kendi ihtiyaçlarını karşılar.

Scouter-Keşifçi : 1. Kendiniz için keşifçilerle ilgili strateji kartlarını kullanır, kaynak ve onur toplarsınız. Bir zula tamamen bitmedikçe yenisinin çıkmayacağını unutmayın.
2. Çevrenizdeki kaleleri keşifleyip gerektiğinde kullanılmak üzere raporları takımınızla paylaşırsınız.

Pillager - Yağmacı : Yağma bazen olukça karlı olabilir ama dikkatli olmalısınız.

İlk 250 araştırmanın özellikle dikkatli seçilmesi gerektiğini belirtmiştim, bunun 150 civarını zaten daha önceki yazıda açıkladığım temel üretim, keşif,ticaret, inşa hızları, savunma, sanat ve teoloji gibi konularda harcamış olacaksınız. Geriye krallığınızı şekillendirecek araştırmaları seçmek kalıyor.

Savaşçı : Asker geliştirme-40, silah üretimi-48, kaptanlar-17; 105-140 puan

Keşiş : Tüm teoloji araştırmaları; 80 puan

Çiftçi: Tarım araştırmaları, tüccarlar: 60-90 puan

Ziyafetler : 72 Puan

Böylece 250+ araştırmayı tamamladıktan sonra artık yeni bir oyuncu değilsinizdir ve bunları neden yazdığımızı anlamışsınızdır.
Eğer doğru şekilde ilerlemişseniz, en az bir konuda mükemmel olan krallığınız gelişmeye devam ediyordur fakat oyun tarzınızı farklı formlarda geliştirmek daha uzun zaman alacaktır.
Eğer yanlış yaptıysanız üzülmeyin. Yazdıklarımdan daha önemli şeyler öğrenmişsiniz demektir ve artık pek çok oyuncuyu sollayabilirsiniz.
Yucel

Post by Yucel »

pek sanmıyorum ama yeni oyunculardan iddialı olanlara yardımcı olacağını umuyorum. oyun içinde cevap vermekten de kolay :)
yeniler için sadece pariş yönetimi ve glory race kaldı sanırım. saraylar hakkında da biraz bilgi verince oyuna aşina olurlar.
djmustafa32

Post by djmustafa32 »

[quote="Krogath"]Bazı araştırmalardan öğrendiğim kadariyla etkili bi savunma sağlıyormuş. tavsiye edilen bir kale yapılanması

Image

bu mu etkili kale ?

kuzeyden 100 mancınık, 200-300 mızraklıyla 2-4 defa yağmala...
sonra kuzeyden dal bitti..
boerte

Post by boerte »

yeniyim. paylaşımlar kafama takılan bazı sorularda konularda bana yardımcı oldu. pariş paylaşımını da bekleyeceğim :)
Post Reply

Return to “Oyun Yardımı”