İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Önemli duyurular ve yama notları burada paylaşılacaktır.
Lord Kind

İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by Lord Kind »

Stronghold Kingdoms’ın 5. Yıldönümünü kutladığımız şu günlerde size günlük olarak değerli kart paketleri kazanma şansı veriyoruz. Buna ek olarak Facebook sayfamızdaki diğer yarışmaları da kaçırmayın. Beş günlüğüne forumda, her gün mümkün olduğunca uzmanca cevap vermeniz gereken bir soru soracağız!

Sorumuzu sorduğumuzda soru başlığında cevabınızı göndermek için 24 saatiniz olacak. Her gün en bilgili, zekice ve yaratıcı sorular seçilecek ve kart paketiyle ödüllendirilecek!

Hazır mısınız?

Günün sorusu (Cumartesi): Bir kaleyi hızlıca kuşatıp ordunuzla etrafını mı sarardınız, yoksa sadece bekleyip savunmadakilerin açlıktan ölmesini ya da hastalıktan kırılmasını mı beklerdiniz? Neden?

Not: Kazananlar Pazartesi günü TSİ 17:00'de açıklanacaktır.

Artimenner
Posts: 3
Joined: Tue Sep 23, 2014 3:29 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by Artimenner »

Zapt ediceksem etrafını sarardım, yıkıcaksam bekleyebilirdim savunmadakilerin hastalıktan vb. ölmelerini :)

J3lackDevil
Posts: 2
Joined: Sat Oct 12, 2013 8:01 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by J3lackDevil »

düşmandan kötü durumdaysam bekleyip ilk düşünürüm İstanbul alınırken Fatih Sultan Mehmedin yaptığı gibi taktiksel hareket ederim eğer üstün durumdaysam hızlıca kuşatırım beklemenin bir anlamı yok

Mithotyn666
Posts: 4
Joined: Fri Oct 25, 2013 2:54 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by Mithotyn666 »

Bir kaleyi hızlıca kuşatmak en iyisidir. Yoksa sadece bekleyip savunmadakilerin açlıktan ölmesini ya da hastalıktan kırılmasını beklemek bana pek fazla birşey kazandırmayacaktır. Evet belki rakibin ekonomisini düşüşe geçirebilir ve bir köylü grubunun köyü terk etmesini de sağlar. Ama ben bu kaleyi alacak isem bu zarar bana da olacaktır, keza bu olmayıpta kuşatmayı düşünürek yııkacağım bir kale ise direk çıkmam en iyi çözüm.

Rakip için kısaca söylenebilecek; eğer savaş kaybedilmişse halkı da kaybetmenin hiçbir önemi yoktur.

J.West
Posts: 2
Joined: Fri Nov 06, 2015 5:28 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by J.West »

düşmana üstünlüğüm varsa kuşatırım, yoksa beklerim.

Erdal Bakkal
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2011 6:42 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by Erdal Bakkal »

Düşman kalesini ele geçireceksek veya yıkıp geçeceksek iki durumda da kale durumu hakkında çeşitli yollarla(gözlem, keşif, casusluk vs.) bilgi edinilmelidir. Eğer askeri durumumuz ve hazırlığımız yeterliyse işgal ya da yıkım hızlıca kale kuşatılarak yapılmalıdır. Kale kuşatıldığı zaman kale ahalisinin dışarısı ile ticareti kesilerek erzak tedariki zaten kesilecektir. O bölgede kalıcı olacaksak bölge ahalisini aç bırakmak, salgın hastalıklara maruz bırakmak amacımıza hizmet etmez ve kalıcılığımızı çürük temeller üzerine kurmamıza neden olur. Kuşatma süresinin uzaması kaledekileri olduğu kadar kendi askerlerimizde de çözülmelere moral bozukluklarına neden olur. Kuşatma altındaki yerlerde meydana gelen salgın hastalıkların işgalci kuvvetlere de bulaşıp işgalin başarısız olduğu durumlar tarihte görülmüştür. Bu gibi olumsuzlukları yaşamamak ve ilerde sağlam bir yönetim için hızlı ve etkili bir kuşatma tercih edilmelidir.

Melkoroth
Posts: 2
Joined: Wed Nov 04, 2015 2:14 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by Melkoroth »

Ordumun büyüklüğüne ve alacağım kalenin savunmasına göre değişir. Ordum oldukça görkemli ve savaş araçlarım gelişmiş ise hızlıca kuşatıp girerim veya teslim olmalarını öneririm. Eğer ki ordum kalenin savunmasıyla eşit ve daha az büyüklükteyse ticaret yollarını kapatırım, köylerini talan ederim haftalar sonra teslim olmaya zorlarım. İkinci seçeneğin riskli yanı, destek kuvvetler gelebilir o yüzden haberleşmelerini de engellemek icab eder. Güvercinlerini avlayabilecek usta avcılar haberleşme yollarına konuşlandırılabilir.

lorderman
Posts: 6
Joined: Tue Jun 02, 2015 9:31 am

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by lorderman »

eğer ki düşman kalesine takviye gelmeyecekse bu asker ve gıda gibi bir destek onların yollarını keser ve kuşatıp açlıktan kırılmalarını beklerdim o zaman teslim olurlardı hiç kayıp vermezdim ama yakın zamanda asker takviyesi alacaklarsa işimizi zora sokmamak için etrafını ordularımla cevreler saldırıp hemen alırdım

osmanlı tarihimizde bursa adlı şehiri alma şeklimizde böyledir: bursa bizans şehridir ama kale surları ve askeri bakımdan oldukça güçlüdür ve kendini çok rahat savunmaktadır. osmanlı beyliği tam 2 yıl boyunca etrafını kuşatıp tüm ticaret ve kaynak yollarını kapatmıştır. açlık ve hastalıklar birbirini izlediği için şehrin generali bursa yı teslim etmiştir osmanlı beyliğine....

21Efe21
Posts: 4
Joined: Wed Aug 13, 2014 10:16 am

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by 21Efe21 »

Kaleye göre değişir eğer saldırıp kazanma ihtimalim az ise ve çok fazla asker kaybedeceksem açlıktan ölmelerini beklerdim ama bunun için hazırlıklıysam kendi askerlerim içinde erzak getirdiysem yoksa hızlıca kuşatıp saldırırdım yeterli erzağım yoksa kale ye saldırımca çok fazla kayıp yaşamıyacaksam kaleyi alıp ordumun büyük kısmı ölürse ve kalede hasar alacağı için savunmada da zorluk yaşardım.

Exilada
Posts: 8
Joined: Fri Oct 23, 2015 11:15 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by Exilada »

orduyu tek bir yerde aylarca bekletmek hiç mantıklı değil, kaldı ki düşmanın açlıktan ölmesini beklerken kendi ordumuzu doyurmak da büyük problem. ölen ölsün kalan sağlar bizimdir :D

Post Reply

Return to “Haberler ve İstemci Güncellemeleri”