İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Önemli duyurular ve yama notları burada paylaşılacaktır.
Post Reply
Artimenner

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cumartesi

Post by Artimenner »

Zapt ediceksem etrafını sarardım, yıkıcaksam bekleyebilirdim savunmadakilerin hastalıktan vb. ölmelerini :)
J3lackDevil

Post by J3lackDevil »

düşmandan kötü durumdaysam bekleyip ilk düşünürüm İstanbul alınırken Fatih Sultan Mehmedin yaptığı gibi taktiksel hareket ederim eğer üstün durumdaysam hızlıca kuşatırım beklemenin bir anlamı yok
Mithotyn666

Post by Mithotyn666 »

Bir kaleyi hızlıca kuşatmak en iyisidir. Yoksa sadece bekleyip savunmadakilerin açlıktan ölmesini ya da hastalıktan kırılmasını beklemek bana pek fazla birşey kazandırmayacaktır. Evet belki rakibin ekonomisini düşüşe geçirebilir ve bir köylü grubunun köyü terk etmesini de sağlar. Ama ben bu kaleyi alacak isem bu zarar bana da olacaktır, keza bu olmayıpta kuşatmayı düşünürek yııkacağım bir kale ise direk çıkmam en iyi çözüm.

Rakip için kısaca söylenebilecek; eğer savaş kaybedilmişse halkı da kaybetmenin hiçbir önemi yoktur.
J.West

Post by J.West »

düşmana üstünlüğüm varsa kuşatırım, yoksa beklerim.
Erdal Bakkal

Post by Erdal Bakkal »

Düşman kalesini ele geçireceksek veya yıkıp geçeceksek iki durumda da kale durumu hakkında çeşitli yollarla(gözlem, keşif, casusluk vs.) bilgi edinilmelidir. Eğer askeri durumumuz ve hazırlığımız yeterliyse işgal ya da yıkım hızlıca kale kuşatılarak yapılmalıdır. Kale kuşatıldığı zaman kale ahalisinin dışarısı ile ticareti kesilerek erzak tedariki zaten kesilecektir. O bölgede kalıcı olacaksak bölge ahalisini aç bırakmak, salgın hastalıklara maruz bırakmak amacımıza hizmet etmez ve kalıcılığımızı çürük temeller üzerine kurmamıza neden olur. Kuşatma süresinin uzaması kaledekileri olduğu kadar kendi askerlerimizde de çözülmelere moral bozukluklarına neden olur. Kuşatma altındaki yerlerde meydana gelen salgın hastalıkların işgalci kuvvetlere de bulaşıp işgalin başarısız olduğu durumlar tarihte görülmüştür. Bu gibi olumsuzlukları yaşamamak ve ilerde sağlam bir yönetim için hızlı ve etkili bir kuşatma tercih edilmelidir.
Melkoroth

Post by Melkoroth »

Ordumun büyüklüğüne ve alacağım kalenin savunmasına göre değişir. Ordum oldukça görkemli ve savaş araçlarım gelişmiş ise hızlıca kuşatıp girerim veya teslim olmalarını öneririm. Eğer ki ordum kalenin savunmasıyla eşit ve daha az büyüklükteyse ticaret yollarını kapatırım, köylerini talan ederim haftalar sonra teslim olmaya zorlarım. İkinci seçeneğin riskli yanı, destek kuvvetler gelebilir o yüzden haberleşmelerini de engellemek icab eder. Güvercinlerini avlayabilecek usta avcılar haberleşme yollarına konuşlandırılabilir.
lorderman

Post by lorderman »

eğer ki düşman kalesine takviye gelmeyecekse bu asker ve gıda gibi bir destek onların yollarını keser ve kuşatıp açlıktan kırılmalarını beklerdim o zaman teslim olurlardı hiç kayıp vermezdim ama yakın zamanda asker takviyesi alacaklarsa işimizi zora sokmamak için etrafını ordularımla cevreler saldırıp hemen alırdım

osmanlı tarihimizde bursa adlı şehiri alma şeklimizde böyledir: bursa bizans şehridir ama kale surları ve askeri bakımdan oldukça güçlüdür ve kendini çok rahat savunmaktadır. osmanlı beyliği tam 2 yıl boyunca etrafını kuşatıp tüm ticaret ve kaynak yollarını kapatmıştır. açlık ve hastalıklar birbirini izlediği için şehrin generali bursa yı teslim etmiştir osmanlı beyliğine....
21Efe21

Post by 21Efe21 »

Kaleye göre değişir eğer saldırıp kazanma ihtimalim az ise ve çok fazla asker kaybedeceksem açlıktan ölmelerini beklerdim ama bunun için hazırlıklıysam kendi askerlerim içinde erzak getirdiysem yoksa hızlıca kuşatıp saldırırdım yeterli erzağım yoksa kale ye saldırımca çok fazla kayıp yaşamıyacaksam kaleyi alıp ordumun büyük kısmı ölürse ve kalede hasar alacağı için savunmada da zorluk yaşardım.
Exilada

Post by Exilada »

orduyu tek bir yerde aylarca bekletmek hiç mantıklı değil, kaldı ki düşmanın açlıktan ölmesini beklerken kendi ordumuzu doyurmak da büyük problem. ölen ölsün kalan sağlar bizimdir :D
camokabenim

Post by camokabenim »

Kaleyi ele geçirmek için mümkün olduğunca çabuk hareket etmek gerekir. Kuşatmanın uzaması kuşatma maliyetini artıracağı gibi ordunun uzun süre ile bir yere bağlanması olası diğer harekatların gecikmesine ve elimizdeki şehirlerin güvenliğinin tehlikeye düşmesine neden olacaktır. Ayrıca kuşatmanın uzaması kısa vadede kuşatılanların direncini artıracak ve kuşatılanlara dışarıdan destek gelmesi ihtimalini de artıracaktır. Örneğin viyana kuşatmasında kuşatmanın uzaması nedeniyle leh orduları viyananın yardımına yetişerek osmanlı ordusunun bozguna uzamasına yol açmıştır.

Ancak kuşatılanların politik olarak izole edilmiş olması (dışarıdan destek gelme ihtimalini olmaması) ve kale savunmasının çok sağlam olması durumunda, asker zaiyatının azaltılması için beklemek tercih edilebilir. Bu takdirde kendi askerlerimizin iaşesinde ve moral motivasyonunda bekleme nedeniyle bozulma olmamasına dikkat edilmelidir.
Post Reply

Return to “Haberler ve İstemci Güncellemeleri”