İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Önemli duyurular ve yama notları burada paylaşılacaktır.
lorderman

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by lorderman »

bu sorularınızı oyuna göre cevaplarsak dağ arazisi en uygun olanı olacaktır çünkü bazı kenarlar taşlı olduğu için oralrdan düşmanın ilerlemesi söz konusu değil ama sanki farklı bir cevap arayışındasınız gibime geldi eğer dağlık arazi seçeneği gibi suyla cevrili bir seçenek olacaksa onu seçerdim gerçi dağlık arazi seçtiğimizde bile suyla cevrili hendek yapıyoruz

not: çarşamba ve perşembe günlerinin sonuçlarını henüz göremedik...
Travenian

Post by Travenian »

Kale inşa edecek olsam stratejik olarak düşünülürse dag yani yüksek bir yeri tercih ederim yükselti düşmanın yaklaşmasını zorlaştırır bana menzıl avantajı saglar vb zaten tarihteki örneklerine de baktigimizda kaller her zaman yüksek yerelre konumlanmıştır
bu yarışmalardan odul kazanan kimse yokmu gecen 2 gunun odullerını kazanan oyuncular kımler ?
Erdal Bakkal

Post by Erdal Bakkal »

Herhangi bir düşman saldırısında defansif olarak avantaj yaratmak için stratejik ve jeopolitik açıdan kalelerin bulunulan coğrafya şartlarına göre en yüksek yerlere yapılması tarihte de görüldüğü gibi en yaygın davranıştır. Düşmanın kullanacağı silahların(mancınık, ok vs.) menzilini azaltmak, kalenin kuşatılma alanlarını en aza indirmek ve bizim kullandığımız silahların menzilini artırmak, daha az adamla daha çok mevkinin savunulabilmesi açısından çok büyük avantajlara sahiptir. Tarihte en bilinen popüler örneği Alamut Kalesi birçok işgale karşı çok az adamla kaleyi savunulabilmiştir. En sonunda Moğollar tarafından normal kuşatma silahlarıyla sonuç alınamayınca kalenin konuşlandığı dağa tüneller açılarak bu tünellere petrol ve barut doldurulup patlatılarak işgal edilebilmiştir.
J.West

Post by J.West »

sorunuzu doğru anladıysam suyla hendekle çevrili düz bir araziye inşa ederdim. çünkü kaleleri yıkmak için olmazsa olmaz olan mancınıkların etkisini bu şekilde en aza indiririm. daha net ifadeyle mancınıksız saldırı bir anlam ifade etmez , bu tip engellerle mancınıgın alanını daraltıp daha az mancınık saldırısına karsı kaleleri daha zor hale getirirdim. tabi bu söylediklerim daha cok komutansız saldırılarda gecerli olacaktır. yoksa komutan özellikleriyle yine farklı saldırı tertipleri düzenlenebilir.( daglık arazi taaruz askerlerinin gecisini engellemekten baska bi ise yaramaz)
Mithotyn666

Cevap

Post by Mithotyn666 »

Günün sorusu (Cuma): Bir kale inşa edecek olsanız kalenizi bir dağa mı yoksa suyla hendekle çevrili düz bir araziye mi inşa ederdiniz? Neden?

Soruya verilebilecek en iyi cevap; Hendekle çevrili düz bir araziye inşa edilen kaleyi tercih ederim. :)

Stronghold Kingdoms'da bir kale inşa edecek olsam, kalemi bir dağa değil suyla yani hendekle çevrili düz bir araziye inşa ederdim. Nedeni ise gayet açık. Oyundaki herhangi bir saldırıda mancınıklar en iyi yıkıcı bir silahtır. Vurabileceği duvar veya kulelere zarar verebilir. Hatta iç kaledeki savunmada bekleyen kılıçlı, mızraklı birliklere de bir süre sonra zarar verdiğini görebiliriz. Fakat hiçbir şekilde hendeklere karşı işlemez durumdadırlar. Ancak hendekleri kazma işlemini kılıçlı veya mızraklı askerler sağlayabilecektir. Böylece düşman birlikleri bir hendeğe çarptığında hendekler, taarruzdaki düşman askerini yavaşlatıp ve ilerlemesi için kazmak zorunda kalacaktır. Ve oyundaki en iyi kale savunma yapılarından birisidir hendek. Zaman kazandırıp, en etkili şekilde kartlı+kartsız özelliklerde kullanılmak üzere ldaha çok düşman birliği yok edilecektir. İç kaleye erişimi güçleştirecektir.

Ancak dağa inşa edilecek olan kalenin savunmaya yardımcı olan "kale doğal engeli" bir yanılmadır benim fikrimce. Çok yüksek bir artısı olmayıp sadece belli ufak bir kaya engeli sunmaktadır. Bu düşman birlikleri için hendek kadar etkili olmayacaktır. Köy üretimine getirdikleri artılar ve kalelere doğal engel gibi seçeneklerin sunulması burada bir yanılma yaratabilir. Ben hendeksiz bir kale, kale olmayacağı kanısındayım.

Son olarak; eğer yeni bir kale tipi tasarlamayı düşünürseniz (hendekl+kale) tıpkı dağın sunduğu doğal engel gibi olacaksa benim yeni favorim olacaktır. Uygulamada var :) lakin köy tipi olarak ele alırsak... :)

İyi forumlar dilerim.
Kaan.
SHK OYUNCU ADI: Mithotyn666
E3HAN

Post by E3HAN »

bu oyunda kale yapımında savunma ön planda. O yüzden düz arazi ve su hendekleri ile çevrili bir kale daha mantıklıdır.Savuma avantajı sağlayacak ve su dolu hendekleri aşmak düşman için daha çok zaman almakta ve savunmayı kolaylaştırmaktadır. Tarih boyunca görülür ki kale savunmaları için iki yöntem de kullanılmıştır. Ortaçağ Avrupasında düz arazideki savunma su dolu hendeklerle ( İstanbul surları da bu şekilde savunulmuştur) arazi yapısının uygun olduğu bölgelerde araziden de savunma amaçlı yararlanlmıştır ( Alamut kalesi gibi ) E3HAN
xMITRALYOZx

Post by xMITRALYOZx »

Merhaba, her şey iyi güzel de bugün dünkü ücretsiz kart paketi kodunun aynısı geldi. Kodu denedim ama olmadı. Aynı sorunu yaşayan var mı? İlgililere duyurulur...
Hiddensoul

Post by Hiddensoul »

Dağlık arazi ve hendek bir arada olabilir. Ama aslen burada dikkat etmemiz gereken hüsus düşmanlarımızın özellikleri. Takdir edersiniz ki gerçek savaşlarda bile sabit bir taktik gleiştirmek hatalı olur. Elbetteki bir düşman ya da düşman topluluğu kolay analiz edilemez ancak analiz edildikten sonra savunma biçiminizi ona göre geliştirirsiniz. Misal h13 size ağırlık olarak mancınıklasaldırıyorsa hendek çok güzel bir çözüm olacaktır. Ancak düşmanımız kaptan ve kbolca kılıç kuşanmış bir düşman ise dağlık arazi modelleri çok daha faydalı olacaktır.

Hiddensoul
Strateji savaşdan ibaret değil; savaş, diplomasi ve yönetimden oluşan bir bütündür. - Hiddensoul
Image

Post by Avatarx6 »

Aslında 2-side çok iyi , ama zayıf taraflarıda vardır ! Taşlı arazi iyi koruyor , ama kalenin sadece bir kısmını koruyor, yani diğer kısımlar düz arazide olduğu gibi boş kalıyor ve saldırınca dağıtmak mümkün(zaten dünyada mümkün olmayan bir şey yoktur) Hendeğe geldikde ise zayıf taraf şudur : Eğer Kumandan-la saldırırsalar ve en önemlisi Savaş Çığlığı özelliği kullanıldıysa , çok ama çok çabuk kazılır ! Bu da bir dez-avantajdır !
Ben aslında her ikisinide birlikte kullanmaya üstünlük vererim ! Yok eğer yalnız birini seçme hakkımız varsa o zaman hendeğı seçerim ki , düşman hendeği kazınca çok zaman kaybeder ve kenardan okçular onları çabuk öldürür ! Ve bir de hendeğe kaynak sarf edilmiyor , biraz altın gidiyor ama onu kazanmak çok da zor değil )
Sorularınız için teşekkür ) :geek:
Exilada

Post by Exilada »

dağlık arazi kesinlikle daha avantajlı, her şeyden önce mancınıkların etkisi daha az. yüksek mancınık etkisi altında olmayan kale surları daha çok dayanacaktır. fazla olan üniteler ise, yağ ve petrol gibi gelişmiş savunma araçlarıyla kolayca eritilebilir.
Post Reply

Return to “Haberler ve İstemci Güncellemeleri”