İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Önemli duyurular ve yama notları burada paylaşılacaktır.
Lord Kind
Posts: 67
Joined: Thu May 09, 2013 10:33 pm

İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by Lord Kind » Fri Nov 06, 2015 3:05 pm

Stronghold Kingdoms’ın 5. Yıldönümünü kutladığımız şu günlerde size günlük olarak değerli kart paketleri kazanma şansı veriyoruz. Buna ek olarak Facebook sayfamızdaki diğer yarışmaları da kaçırmayın. Beş günlüğüne forumda, her gün mümkün olduğunca uzmanca cevap vermeniz gereken bir soru soracağız!

Sorumuzu sorduğumuzda soru başlığında cevabınızı göndermek için 24 saatiniz olacak. Her gün en bilgili, zekice ve yaratıcı sorular seçilecek ve kart paketiyle ödüllendirilecek!

Hazır mısınız?

Günün sorusu (Cuma): Bir kale inşa edecek olsanız kalenizi bir dağa mı yoksa suyla hendekle çevrili düz bir araziye mi inşa ederdiniz? Neden?

lorderman
Posts: 6
Joined: Tue Jun 02, 2015 9:31 am

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by lorderman » Fri Nov 06, 2015 3:31 pm

bu sorularınızı oyuna göre cevaplarsak dağ arazisi en uygun olanı olacaktır çünkü bazı kenarlar taşlı olduğu için oralrdan düşmanın ilerlemesi söz konusu değil ama sanki farklı bir cevap arayışındasınız gibime geldi eğer dağlık arazi seçeneği gibi suyla cevrili bir seçenek olacaksa onu seçerdim gerçi dağlık arazi seçtiğimizde bile suyla cevrili hendek yapıyoruz


not: çarşamba ve perşembe günlerinin sonuçlarını henüz göremedik...

Travenian
Posts: 4
Joined: Mon Apr 07, 2014 10:34 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by Travenian » Fri Nov 06, 2015 3:33 pm

Kale inşa edecek olsam stratejik olarak düşünülürse dag yani yüksek bir yeri tercih ederim yükselti düşmanın yaklaşmasını zorlaştırır bana menzıl avantajı saglar vb zaten tarihteki örneklerine de baktigimizda kaller her zaman yüksek yerelre konumlanmıştır
bu yarışmalardan odul kazanan kimse yokmu gecen 2 gunun odullerını kazanan oyuncular kımler ?

Erdal Bakkal
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2011 6:42 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by Erdal Bakkal » Fri Nov 06, 2015 4:52 pm

Herhangi bir düşman saldırısında defansif olarak avantaj yaratmak için stratejik ve jeopolitik açıdan kalelerin bulunulan coğrafya şartlarına göre en yüksek yerlere yapılması tarihte de görüldüğü gibi en yaygın davranıştır. Düşmanın kullanacağı silahların(mancınık, ok vs.) menzilini azaltmak, kalenin kuşatılma alanlarını en aza indirmek ve bizim kullandığımız silahların menzilini artırmak, daha az adamla daha çok mevkinin savunulabilmesi açısından çok büyük avantajlara sahiptir. Tarihte en bilinen popüler örneği Alamut Kalesi birçok işgale karşı çok az adamla kaleyi savunulabilmiştir. En sonunda Moğollar tarafından normal kuşatma silahlarıyla sonuç alınamayınca kalenin konuşlandığı dağa tüneller açılarak bu tünellere petrol ve barut doldurulup patlatılarak işgal edilebilmiştir.

J.West
Posts: 2
Joined: Fri Nov 06, 2015 5:28 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by J.West » Fri Nov 06, 2015 5:42 pm

sorunuzu doğru anladıysam suyla hendekle çevrili düz bir araziye inşa ederdim. çünkü kaleleri yıkmak için olmazsa olmaz olan mancınıkların etkisini bu şekilde en aza indiririm. daha net ifadeyle mancınıksız saldırı bir anlam ifade etmez , bu tip engellerle mancınıgın alanını daraltıp daha az mancınık saldırısına karsı kaleleri daha zor hale getirirdim. tabi bu söylediklerim daha cok komutansız saldırılarda gecerli olacaktır. yoksa komutan özellikleriyle yine farklı saldırı tertipleri düzenlenebilir.( daglık arazi taaruz askerlerinin gecisini engellemekten baska bi ise yaramaz)

AimerA
Posts: 4
Joined: Thu Oct 22, 2015 3:34 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by AimerA » Fri Nov 06, 2015 5:54 pm

her iki seçenek de kalenin kullanış amacına bağlı olarak doğru olabilir. dağlık araziye kale yapmak düşmanlara ulaşım zorluğu çıkartacagı gibi doğal bir savunmada sağlayacaktır. dezavantajı ise aynı ulaşım zorluğu kendi halkı içinde olacaktır ki sadece belirli bi alandaki güç üstülüğü elinde tutmak açısından mantıklı olabilir. diğer bir yandan hendeklerle desteklenmiş düz arazideki kalelerin savunması dağlık arazidekilere nazaran daha düşüktür. Kalenin etrafı kuşatılmaya müsaittir ve zayıf bir nokta kalenin düşmesine neden olabilir. buna nazaran düzlük arazideki kalelerin kontrol alanı geniş olacaktır. Ulaşım hızlı sağlanabileceği için mal tedariği ve asker sevki rahat olacaktır. kısacası geçilmez olsun diyorsanız dağlık araziye, hükmedeyim diyorsanız düzlük araziye kale kurmak mantıklıdır.

Mithotyn666
Posts: 4
Joined: Fri Oct 25, 2013 2:54 pm

Cevap

Post by Mithotyn666 » Fri Nov 06, 2015 6:06 pm

Günün sorusu (Cuma): Bir kale inşa edecek olsanız kalenizi bir dağa mı yoksa suyla hendekle çevrili düz bir araziye mi inşa ederdiniz? Neden?

Soruya verilebilecek en iyi cevap; Hendekle çevrili düz bir araziye inşa edilen kaleyi tercih ederim. :)

Stronghold Kingdoms'da bir kale inşa edecek olsam, kalemi bir dağa değil suyla yani hendekle çevrili düz bir araziye inşa ederdim. Nedeni ise gayet açık. Oyundaki herhangi bir saldırıda mancınıklar en iyi yıkıcı bir silahtır. Vurabileceği duvar veya kulelere zarar verebilir. Hatta iç kaledeki savunmada bekleyen kılıçlı, mızraklı birliklere de bir süre sonra zarar verdiğini görebiliriz. Fakat hiçbir şekilde hendeklere karşı işlemez durumdadırlar. Ancak hendekleri kazma işlemini kılıçlı veya mızraklı askerler sağlayabilecektir. Böylece düşman birlikleri bir hendeğe çarptığında hendekler, taarruzdaki düşman askerini yavaşlatıp ve ilerlemesi için kazmak zorunda kalacaktır. Ve oyundaki en iyi kale savunma yapılarından birisidir hendek. Zaman kazandırıp, en etkili şekilde kartlı+kartsız özelliklerde kullanılmak üzere ldaha çok düşman birliği yok edilecektir. İç kaleye erişimi güçleştirecektir.

Ancak dağa inşa edilecek olan kalenin savunmaya yardımcı olan "kale doğal engeli" bir yanılmadır benim fikrimce. Çok yüksek bir artısı olmayıp sadece belli ufak bir kaya engeli sunmaktadır. Bu düşman birlikleri için hendek kadar etkili olmayacaktır. Köy üretimine getirdikleri artılar ve kalelere doğal engel gibi seçeneklerin sunulması burada bir yanılma yaratabilir. Ben hendeksiz bir kale, kale olmayacağı kanısındayım.


Son olarak; eğer yeni bir kale tipi tasarlamayı düşünürseniz (hendekl+kale) tıpkı dağın sunduğu doğal engel gibi olacaksa benim yeni favorim olacaktır. Uygulamada var :) lakin köy tipi olarak ele alırsak... :)

İyi forumlar dilerim.
Kaan.
SHK OYUNCU ADI: Mithotyn666

E3HAN
Posts: 1
Joined: Fri Nov 06, 2015 7:22 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by E3HAN » Fri Nov 06, 2015 7:28 pm

bu oyunda kale yapımında savunma ön planda. O yüzden düz arazi ve su hendekleri ile çevrili bir kale daha mantıklıdır.Savuma avantajı sağlayacak ve su dolu hendekleri aşmak düşman için daha çok zaman almakta ve savunmayı kolaylaştırmaktadır. Tarih boyunca görülür ki kale savunmaları için iki yöntem de kullanılmıştır. Ortaçağ Avrupasında düz arazideki savunma su dolu hendeklerle ( İstanbul surları da bu şekilde savunulmuştur) arazi yapısının uygun olduğu bölgelerde araziden de savunma amaçlı yararlanlmıştır ( Alamut kalesi gibi ) E3HAN

xMITRALYOZx
Posts: 2
Joined: Mon Oct 26, 2015 4:25 pm

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by xMITRALYOZx » Fri Nov 06, 2015 8:19 pm

Merhaba, her şey iyi güzel de bugün dünkü ücretsiz kart paketi kodunun aynısı geldi. Kodu denedim ama olmadı. Aynı sorunu yaşayan var mı? İlgililere duyurulur...

Hiddensoul
Posts: 4
Joined: Thu Oct 24, 2013 3:11 pm
Location: Al Hamra

Re: İyi ki Doğdun Stronghold Kingdoms! - Cuma

Post by Hiddensoul » Sat Nov 07, 2015 1:22 am

Dağlık arazi ve hendek bir arada olabilir. Ama aslen burada dikkat etmemiz gereken hüsus düşmanlarımızın özellikleri. Takdir edersiniz ki gerçek savaşlarda bile sabit bir taktik gleiştirmek hatalı olur. Elbetteki bir düşman ya da düşman topluluğu kolay analiz edilemez ancak analiz edildikten sonra savunma biçiminizi ona göre geliştirirsiniz. Misal h13 size ağırlık olarak mancınıklasaldırıyorsa hendek çok güzel bir çözüm olacaktır. Ancak düşmanımız kaptan ve kbolca kılıç kuşanmış bir düşman ise dağlık arazi modelleri çok daha faydalı olacaktır.

Hiddensoul
Strateji savaşdan ibaret değil; savaş, diplomasi ve yönetimden oluşan bir bütündür. - Hiddensoul
Image

Post Reply

Return to “Haberler ve İstemci Güncellemeleri”