It is currently Tue Oct 15, 2019 9:10 pm



Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)! 
Author Message

Joined: Tue Oct 01, 2013 11:36 am
Posts: 89
Reply with quote
Post 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
Wszystkiego najlepszego, Stronghold Kingdoms!

Świętujemy 5 rocznicę gry Stronghold Kingdoms poprzez codzienne konkursy, w których możecie wygrać wiele wspaniałych nagród! Zajrzyjcie też na nasz profil na Facebooku, gdzie mamy inny quiz. Przez 5 dni będziemy zadawać nowe pytania w obu miejscach!

Każdego dnia będziemy wybierać 5 najlepszych odpowiedzi i nagrodzimy autorów pakietami kart i żetonami Premium.

Gotowi?

Pytanie na dziś: 3. Czy zbudowałbyś zamek na wzgórzu, czy na płaskim terenie otaczając zamek fosą? Uzasadnij swój wybór.


Fri Nov 06, 2015 3:09 pm
Profile

Joined: Sun Feb 01, 2015 8:18 pm
Posts: 7
Reply with quote
Post Re: 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
Zamek zamek mhm
Płaski teren + fosa
Dlaczego?
gdyż w takim wypadku otaczamy cały zamek fosą dajemy zwodzony most przy bramie.
By dostać się do takiego zamku nie dość ze trzeba przekopać fose to i zburzyć mury.
Dzięki fosie maszyny oblężnicze typu wieża/taran ,czy nawet drabiny funkcjonują dopiero w momencie przekopania fosy.
Gdy budujemy zamek na wzgórzu ,może i mamy naturalną ochronę ,lecz także słabe punkty w których same maszyny oblężnicze wystarczą do przełamania obrony.

Dając na to przy zamku z fosą jak i wzgórzach mamy tę samą obrone na murach ( kotły palące strzzały itp itd)
tyle ,że zamek na wzgórzach nie daje nam tej pierwszej lini tzn fosy dzięki której możemy wystrzelać wojsko przeciwnika( a obrona na murach ta sama i w wypadku wzgórz i zamku z fosą więc oczywistym jest że taran czy co kolwiek ma łatwiej podejść pod bramę/mury).


Fri Nov 06, 2015 3:35 pm
Profile

Joined: Thu Nov 05, 2015 3:19 pm
Posts: 5
Reply with quote
Post Re: 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
Moim zdaniem zamek z fosą w tym przypadku jest gorszy ponieważ pozwala chordzie wojowników w odpowiedniej formacji i machinach podejść do niej i ją zakopać lub w realjach postawić tratwy itp.

Moim zdaniem postawiłbym zamek na wzniesieniu gdzie takie wojska w odpowiednich formacjach mogły by zostać przerzedzone przez głazy staczane ze sczytu a reszte wojska można by było pokonać strzelcami.Postawił bym wtedy na łuczników i olej a tgrze zależnie od surowców wilcze doły w stylu niebieskich pasów z wiedzmina 3 (głębokie i sporo kolców )


Fri Nov 06, 2015 4:18 pm
Profile

Joined: Thu Nov 05, 2015 3:47 pm
Posts: 2
Reply with quote
Post Re: 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
Ja zamek zbudował bym na wzgorzu z kilku powodów:


Zaczynając od tych najporstszych, czysto estetycznych: według mnie ładniej wygląda taki zamek, a przy okazji bedzie to wyglądało jak "twierdza na wzgorzu nie do zdobycia". Na taki zamek też trudniej wejść rycerzom mojego przeciwnika, a moi łucznicy mieliby "zwiekszony zasięg" strzelania. Nawet jeśli jakimś cudem agresor wszedłby do zamku czekała by go armia uzbrojonych po zęby rycerzy i piknierów, która z łatwoscią zabiła by resztę niedobitków.


Fri Nov 06, 2015 4:52 pm
Profile

Joined: Wed Nov 04, 2015 11:24 pm
Posts: 3
Reply with quote
Post Re: 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
Fosa? Może i tak, ale jest wiele sposobów na przebycie jej, np. grupka tajniaków przepływających wodę i ukradkiem robiąca dywersję ;)
Wzgórze stwarza niebywale więcej możliwości:
1) Można wykorzystywać ukształtowanie tereny by np. posyłać jakieś głazy, beczki wypełnione czymś łatwopalnym w stronę wroga :twisted: .
2) Znacznie większe pole widzenia. Z dalsza można dostrzec chorągwie wroga, całe armie czy płonące w oddali obiekty, a nawet pojedyncze patrole. :ugeek:
3) Fosa śmierdzi. Nieczystości czy gnijące resztki :lol:
4) Wokół wzgórza można rozwinąć podgrodzie, dla dodatkowej ochrony :!: :idea: 8-)
5) Wzgórza są lepsze: Bo tak i już :!:

Zdecydowanie wolałbym umieścić zamek na wzgórzy. Najlepiej jeszcze jakby był w takiej górskiej szczelinie jak Helmowy Jar :)

Pozdrawiam,
Ramciachciach


Fri Nov 06, 2015 4:53 pm
Profile
User avatar

Joined: Sat Dec 06, 2014 9:16 am
Posts: 12
Location: Poland
Reply with quote
Post Re: 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
Swój zamek zbudowałbym na wzgórzu w relu jak i w oparciu o grę Twierdzę.
Płaski teren nie daje żadnych bonusów do obrony,
a na wzgórze można dotrzeć tylko paroma dojściami;
dzięki czemu można mieć słabe punkty które są zasłonięte naturalną barierą.
no i dookoła widać cały teren.


Fri Nov 06, 2015 5:11 pm
Profile

Joined: Thu Nov 05, 2015 6:44 am
Posts: 2
Reply with quote
Post Re: 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
raczej byłbym skłonny do wybudowania zamku na wzgórzu ponieważ zamek w pewnym stopniu byłby chroniony z przyczyn naturalnych (kamienie) fosa była by dodatkowym walorem ochronnym co znacznie utrudniało by dostanie się wojsk wroga do zamku.W przypadku budowy zamku na płaskim terenie jesteśmy pozbawieni naturalnej ochrony .Nie zapominajmy również o stałym zapotrzebowaniu na kamień który jest głównym budulcem zamków a w przypadku wzgórza mamy kamienia pod dostatkiem oraz żelaza z którego możemy zrobić wilcze doły tuż za fosą a przed murem co doprowadza do utraty kilku żołnierzy armii wroga.
Myślę że walory płynące z budowy zamku na wzgórzu znacznie przewyższają te korzyści które możemy osiągnąć przez budowę zamku na równinie .
pozdrawiam.


Fri Nov 06, 2015 6:05 pm
Profile

Joined: Sat Jun 08, 2013 3:47 pm
Posts: 17
Reply with quote
Post Re: 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
Osobiście wybrał bym wzgórza. Czemu????

-doskonałe walory obronne
-historia pokazała że wiele twierdz na wzgórzach były najcięższe do zdobycia. Przykładem jest klasztor w Częstochowie, choć nie twierdza, Monte Casino klasztor który oblegano w czasie II. Oba nie były ufortyfikowane. Pomyślmy co by było gdyby ktoś zatakował nam jakąś fortyfikacje na fosie nie dawała by wbrew pozorom dobrej sytuacji (zatrucie prze nią wody w mieście czy sforsowanie dzięki łodzią czy mostom. Dla ciekawych proszę poszukać sobie innych przykładów z historii.
- Inny przykład, mozemy ustawić bele czy zrzucać płonące wozy z sianem, nie wspomnę o słabym zasięgu maszyn oblężniczych czy możliwości zrzucania kamienia.


Fri Nov 06, 2015 6:21 pm
Profile

Joined: Wed Mar 16, 2011 1:09 pm
Posts: 7
Reply with quote
Post Re: 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
Wybrałbym zamek na wzgórzu. Zalety:

- Lepsza widoczność tudzież większy zasięg obserwacji
- Większy zasięg i siła rażenia machin przeciw oblężniczych.
- Naturalna osłona w postaci stromego podejścia, przez co wojska przeciwnika są zmęczone, tracą morale, są wolniejsze, ogólnie mniej efektywne.
- Fosa chroni przez taranami, aczkolwiek przetransportowanie taranu na wzgórze jest dużym wyzwaniem.
- Wielokrotnie zmniejszony zasięg katapult przeciwnika, musieliby je rozstawić znacznie bliżej zamku, natomiast wystrzeliwując pociski pod górę, traciłyby swój impet, przez co traciłyby na sile rażenia. Trebeusze o bardzo dużym zasięgu rażenia musiałyby być ustawione znacznie bliżej, przez co mogłyby być w zasięgu balist balist obrońców.
- Atut silniejszego kontrataku: Kawaleria zbiegając w dół byłaby szybsza, przez co zyskałaby na sile. Tak jak w pewnej bitwie wojska udały swój odwrót tylko po to, aby przeciwnicy również na wzniesieniu zbiegli na dół rzucając się w pościg, by później samemu mieć przewagę prędkości, roznosząc przeciwnika w pył.
- Możliwość zamontowania wielkich bali na murach (jak w SH2), aby później pod wpływem grawitacji i naturalnego spadku terenu mogły wyrządzić ogromne straty u przeciwnika.
- Pale wbite pod ukos w ziemię jak piki pikinierów w pozycji obronnej przeciwko kawalerii, wystawałyby niemalże poziomo w stosunku do poziomu morza, przez co byłyby skuteczniejsze niż na płaskim terenie.

Poważna wada zamku z fosą w porównaniu do zamku na wzniesieniu jest taka, że wcale nie trzeba by tracić wielu ludzi, aby przekopać fosę, ponieważ przy odpowiedniej ilości pocisków można zniszczyć niemalże do zera zamek (trebeusze nie tracą zasięgu jak w przypadku zamku na wzniesieniu), przez co przekopanie fosy byłoby już tylko kwestią czasu. Dodatkowo jeżeli fosa nie jest odpowiednio szeroka, można użyć kładek, natomiast później "alpiniści" (w SH asasyni) przejęliby kontrolę nad bramą.


Fri Nov 06, 2015 7:25 pm
Profile

Joined: Thu Nov 05, 2015 1:21 am
Posts: 2
Reply with quote
Post Re: 5 Rocznica Stronghold Kingdoms - quiz (piątek)!
Wybrałbym wzgórze. Uważam, że potęgą każdej armii jest zgrany, celny i szybkostrzelny oddział łuczników a ufortyfikowanie się na wzgórzu tylko zwiększyłoby ich walory. Nie rozmyślałem na temat zrzucania głazów ze wzgórz, lepiej zrzucać całe oddziały jak w 300 :twisted:


Fri Nov 06, 2015 10:07 pm
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.